بلک بری – تمشک سیاه اصلاح شده

بلک بری – تمشک سیاه اصلاح شده

تمشک دارای دو گونه تجاری، شامل تمشک قرمز و تمشک سیاه می‌باشد بوته‌های تمشک شاخه‌های خاردار دارند واین خار‌ها زایده‌های اپیدرمی بوده و در اصل کرک‌های چوبی شده هستند. شاخه‌های تمشک با قلاب کردن خار‌ها به سهولت می‌توانند از قیم‌های اطراف خود به طرف بالا رشد کنند. شاخه‌های تمشک قرمز معمولا بصورت عمودی رشد می‌کنند، اما شاخه‌های تمشک سیاه در اواخر تابستان حالت خمیده به خود می‌گیرند. برگ‌های تمشک مرکب شانه‌ای بوده و هر برگ از ۵-۳ برگچه بزرگ بیضی شکل با حاشیه‌های مضرس تشکیل شده و بطور متناوب بر روی گره‌های شاخه قرار می‌گیرند. رگبرگ‌های ارقام قرمز حاوی خار و ارقام سیاه بدون خار اند

خاک

ریشه‌های تمشک به خاک‌های غرقاب و زهکشی نشده حساس بوده و از بین می‌روند. گرچه تمشک در خاک‌ها فقیر و خشک قادر به رشد می‌باشد، اما خاک‌های غنی از مواد غذایی و زهکشی شده برای این گیاه مناسب بوده و موجب افزایش عملکرد می‌گردد. خاک‌هایی که بافت لومی شنی دارند و اسیدیته آن‌ها ۷/۶-۶ می‌باشد برای پرورش تمشک مناسب هستند. خاک‌های شنی در صورت آبیاری منظم و کوددهی کافی می‌تواند برای پرورش تمشک کورد استفاده قرار گیرد.

کوددهی

در سال اول به محض شروع رشد شاخه‌ها اقدام به کوددهی می‌نمایند به این منظور میزان فسفر و پتاسیم مورد نیاز خاک بعد از آزمایش خاک تعیین می‌گردد. همچنین در صورت لزوم ۴۵-۳۵کیلو گرم در هکتار ازت خالص بصورت نواری در عمق ۱۰ سانتی متری خاک به فاصله ۳۰ سانتی متر از بوته‌ها به خاک داده می‌شود. کود‌های ازت در بهار کمی قبل از بیدار شده جوانه‌ها به خاک اضافه می‌گردد. بهتر است هر سه سال یکبار برای تقویت بوته‌ها به خاک کود ازت اضافه کرد. برای این منظور ۱۱۲کیلوگرم در هکتار ازت خالص با فاصله ۳۰ سانتیمتر از بوته‌ها به خاک داده می‌شود. گاهی اوقات نیاز به کود‌های بر، منیزیم، منگنز، آهن و روی می‌باشد. برای تعیین میزان این نوع کود‌ها نیاز به تجزیه خاک و برگ می‌باشد. کود دامی نیز در تقویت بافت خاک و قابل جذب شدن ازت نقش مهمی دارند و در اوایل بهار به میزان ۲۲ تن در هکتار کود دامی می‌توان مصرف نمود.

آبیاری

در خاک‌های شنی به آبیاری منظم نیاز دارد. استفاده از آب کافی منجر به افزایش عملکرد تمشک می‌شود. استفاده از روش آبیاری بارانی در باغات تمشک مناسب می‌باشد. روش سنتی برای آبیاری بوته‌های تمشک نشتی می‌باشدو میزان آب در شیار‌ها باید کنترل شود. روش آبیاری قطره‌ای مناسبتر از روش‌های دیگر بوده و تلفات آب کمتر است.

ازدیاد

تمشک قرمز به طور فراوان پاجوش ریشه از جوانه‌های نابجای موجود بر روی ریشه‌های بوته تولید می‌کند. برای این منظور می‌توان در طی استراحت بوته‌ها پاجوش را جدا نموده و بصورت نهال جدید مورد استفاده قرار داد. در ضمن می‌تواند از طریق تهیه قلمه ریشه اقدام به ازیاد تمشک قرمز نمود. تمشک سیاه را می‌توان توسط خوابانیدن انتهایی شاخه‌ها ازدیاد نمود. برای این منظور نوک شاخه‌های یکساله را در اواخر تابستان در چاله‌های ایجاد شده در اطراف پایه مادر قرار داده و روی آن‌ها توسط خاک پوشش داده می‌شود. در سال آتی از نوک شاخه‌های قرار داده شده در چاله‌ها شاخه‌های جدید حاصل شده و در محل تماس با خاک ریشه بوجود می‌آورند؛ که می‌توان این شاخه‌ها را جدا و به عنوان نهال مورد استفاده قرار داد. در ضمن می‌توان از شاخه‌های تمشک قلمه‌های خشبی تهیه نمود و بعد از ریشه دار کردن به محل اصلی انتقال داد. ازدیاد تمشک توسط بذر نمی‌باشد، زیرا گیاهان بوجود آمده شبیه پایه مادر نمی‌باشد و همانند دیگر گونه‌های درختان میوه بذر‌های ناخالص تولید می‌کند.

بلک بری – تمشک سیاه اصلاح شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *