نهال زردآلو رجبعلی

ویژگی خاک:

نهال زردآلو رجبعلی در خاک های سبک تا متوسط از نظر بافت رشد، بهتری دارد. خاک باید عمیق و قابل نفوذ (آب) بوده و تهویه پذیری خوب داشته باشد. خاک های سرد و متراکم رسی برای کشت این درخت مناسب نیست. همچنین در مناطقی که سطح آب تحت الارض بالاست، باید از کشت این درخت خودداری شود؛ زیرا نسبت به رطوبت زیاد خاک حساسیت نشان می دهد. درخت زردآلو بیشتر در خاکهای عمیق و کم رطوبت و سبک بارور می شود. در زمین های مرطوب از بدنه و شاخه درخت صمغ تراوش می کند. درخت زردآلو در زمینی که خاکش گرم و کمی آهک دار بوده و مرطوب نباشد، میوه بهتری می دهد. خاک محل کاشت زردآلو باید حدود ۳ متر عمق داشته باشد. اگر خاک زهکشی خوبی داشته باشد، مقدار زیاد آهک در خاک تاثیری روی رشد درخت نخواهد داشت. بطور کلی خاک های لومی شنی بازهکشی خوب مناسب کاشت زردآلو می باشد.
شرایط محیطی کاشت نهال زردآلو

نیاز سرمایی ارقام زردآلو ۳۰۰ تا 700 ساعت می باشد . نهال زردآلو  نیاز به آفتاب کامل دارد گرچه تا حدودی سایه را نیز متحمل است. این نهال مقاوم به گرما تا حدود۳۸ درجه ی سانتی گراد و به سرما تا حدود منفی 10 درجه ی سانتی گراد میباشد.
نیاز آبیاری:

متوسط نیاز آبیاری سالانه برای زردآلو  بسته به اقلیم و محل کاشت ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰مترمکعب است.
فواصل کاشت و چالگود درخت زردآلو

فاصله کاشت نهال زردآلو با توجه به تاج این درخت ۳ متر در ۴ متر بوده و چالگود اولیه آن بهتر است یک متر تا ۷۰ سانتیمتر کنده شود

پایه های مناسب برای زرد الو ،بادام ، هلو می باشد ولی مناسب ترین پایه ها آلوچه وحشی – زردآلو تلخ و برای کشت درخاک سنگین پایه ی آلو استفاده است.
عمر مفید:

عمر مفید زردآلو شاهرودی 15 الی 25 سال است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *