کنه زعفران

کنه زعفران

کنه زعفران مهمترین آفت مناطق زعفران کار که هر ساله خسارت بالایی را متحمل زعفران کاران می کند. زرد شدن زودهنگام سبزینه زعفران و رشد کم سبزینه زعفران نشان از فعالیت کنه می باشد. کنه جزو آفات مکنده می باشد و در نتیجه تغذیه از شیره گیاهی باعث از بین رفتن کامل پیاز زعفران می شود. اکثرا در مناطقی که از کودهای دامی نپوسیده مرغی و گوسفندی استفاده می شود، شیوع بالایی داشته و بهترین راهکار برای مبارزه، ضدعفونی پیاز قبل از کاشت با کنه کش های مخصوص به همراه ‌کارشناس گیاه پزشکی و ضدعفونی کردن با کود دامی(گاوی) قبل از انتقال به مزرعه زعفران هم باید صورت پذیرد.

توصیه می گردد به هیچ عنوان در زائیچ آب از کود دامی استفاده نگردد. بهترین فصل استفاده از کود دامی(گاوی پوسیده) در مهر ماه قبل از آب گل می باشد.

و اما اگر پیاز سالم بود و هیچ مشکلی نداشت، زردی برگ ها خسارت سرمازدگی می باشد که باید هر چه سریع تر با محلول پاشی های ضد تنش و تقویتی آن را تقویت کرد.
نکته:رشد بنه(پیاز) دختری به شدت وابسته به فعالیت و سوخت ساز برگ گیاه می باشد که اگر از خسارات جلوگیری نشود، سال آینده به شدت کاهش عملکرد خواهید داشت.
محلول پاشی باید در ماه دی، بهمن، اسفند و فروردین چندین مرتبه تکرار گردد.

جهت ضد عفونی بنه ها مدت min 5-3 در محلول 5 درصد سولفات مس و یا قارچ کش های بنلیت به نسبت 1.5 در هزار و یا کنه کش امایت به نسبت 1 در هزار قرارداده می شوند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *